Nowy 2019 rok jest rokiem dużej liczmy zmian w ustawach podatkowych. Wiele też zostało wprowadzonych nowości w tym nowych danin. Podatnicy mają wiele wątpliwości czy nowe podatki będą ich dotyczyć czy też nie. Dlatego warto poznać przegląd zmian w podatku dochodowym dla osób fizycznych PIT, aby lepiej zrozumieć zmiany wprowadzone przez ustawodawcę.
Dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej
Od stycznia 2019r. prawodawca stworzył nowe regulacje prawne identyfikujące dochody z praw własności intelektualnej. Do tej pory ustawa nie przewidywała szczególnego i odrębnego opodatkowania tego typu dochodów.
Opodatkowaniu podatkiem od dochodów z kwalifikowanych praw własności będą podlegać podatnicy, którzy posiadają działalność gospodarczą i w ramach jej prowadza działalność badawczo-rozwojową, której skutkiem jest wytworzenie, rozwinięcie lub ulepszenie kwalifikowanego prawa własności.
Do powyższych praw prawodawca zaliczył:
- patent,
- prawo ochronne na wzór użytkowy,
- prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
- prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
- dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
- prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
- wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin,
- autorskie prawo do programu komputerowego
Dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej podatnik ustala na takich samych zasadach, co z pozarolniczej działalności gospodarczej. Dochód ten będzie wynikać przede wszystkim:
- z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
- ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
- z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;
- z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.
Koszty, jakie podatnik będzie mógł uwzględnić obliczając dochód to wydatki poniesione na:
- zakup kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,
- nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej (koszty inne niż poniesione w związku z prowadzeniem działalności B+R) od podmiotu niepowiązanego albo od podmiotu powiązanego,
- prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej
Podatek będzie wynosić 5% podstawy opodatkowania.
Co ciekawe stratę uzyskaną z konkretnego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej będzie można odliczyć przez 5 następujących po roku podatkowym lat, ale z dochodu uzyskanego z tego samego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Opodatkowanie kryptowalut
Jeszcze do
końca 2018r. ustawy podatkowe w żaden sposób nie regulowały opodatkowania
rozwijającej się coraz prężniej waluty elektronicznej. Od stycznia 2019r.
sytuacja ta uległa zmianie.
Ustawodawca wyjaśnia w ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy
oraz finansowaniu terroryzmu, iż przez pojęcie kryptowaluty należy
rozumieć cyfrowe odwzorowanie wartości, które nie jest:
- prawnym środkiem płatniczym emitowanym przez NBP, zagraniczne banki centralne lub inne organy administracji publicznej,
- międzynarodową jednostką rozrachunkową ustanawianą przez organizację międzynarodową i akceptowaną przez poszczególne kraje należące do tej organizacji lub z nią współpracujące,
- pieniądzem elektronicznym w rozumieniu ustawy o usługach płatniczych,
- instrumentem finansowym w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi,
- wekslem lub czekiem
Kryptowaluta jest akceptowalna, jako środek wymiany, czyli może być wymienialna na prawne środki płatnicze a także może być przedmiotem handlu elektronicznego jak również może być elektronicznie przenoszona lub przechowywana.
W art. 17 ust. 1 pkt 11 prawodawca wskazał, że przychody z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej należy kwalifikować do źródła przychodów z kapitałów pieniężnych.
Z kolei odpłatne zbycie kryptowaluty należy rozumieć, jako transakcje:
- wymiany waluty wirtualnej na prawny środek płatniczy, towar, usługę lub
- wymiany kryptowaluty na prawa majątkowe inne niż waluta wirtualna lub
- regulowania innych zobowiązań walutą wirtualną.
Po stronie kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży kryptowaluty podatnik będzie mógł wziąć pod uwagę:
- udokumentowane wydatki poniesione bezpośrednio na nabycie waluty wirtualnej bądź jej sprzedaż,
- uzyskaną stratę ze zbycia waluty wirtualnej, która powiększy koszty, ale tylko z tego źródła przychodu w roku następnym.
- wydatki
związane z zamianą waluty wirtualnej na inną walutę wirtualną
Ciekawostką w przypadku transakcji kryptowalutami jest to, że stratę z odpłatnego zbycia walut wirtualnych nie można rozliczyć w ramach obniżenia dochodów przez 5 kolejnych lat podatkowych a tak jak wspomniano powyżej można ją ująć jedynie w kosztach roku następnego.
Podatek dochodowy od sprzedaży kryptowalut (w przypadku wystąpienia nadwyżki przychodu nad kosztami z tego źródła) będzie wynosić 19% od uzyskanego dochodu z tego źródła przychodów.
Niestety, dochodów z odpłatnego zbycia walut wirtualnych nie będzie można łączyć z dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych czy podatkiem liniowym.
Dochody ze sprzedaży kryptowalut podatnicy mogą wykazywać już w zeznaniach rocznych, składanych za 2018r., Jeżeli natomiast podatnicy nie uzyskali przychodów ze sprzedaży kryptowalut a jedynie same koszty, wówczas także są zobligowani do ich wykazania w zeznaniu rocznym składanym do końca kwietnia 2019r. za rok 2018.
Podatek od przychodów z budynków
W 2019r. rozszerzono zakres opodatkowania podatkiem od przychodów z budynków (minimalnym podatkiem od nieruchomości komercyjnych) na wszystkie budynki będące własnością lub współwłasnością podatnika stanowiące środki trwałe w jego działalności gospodarczej i położone na terytorium Polski. To jednak nie wszystko. Aby podatnik był zobowiązany do rozliczenia podatku budynek taki musi być oddany w najem, dzierżawę, leasing.
Podatek od przychodów z budynków jest rozliczany miesięcznie a jego wysokość wynosi 0,035% podstawy.
Podstawa opodatkowania będzie stanowić przychód, którym z kolei będzie suma (nie pojedynczo) wartości początkowych wszystkich budynków podlegających podatkowi na pierwszy dzień każdego, za który rozliczany jest podatek.
Ustawodawca przewidział także kwotę wolną od podatku w kwocie 10.000.000zł
Podatek od przychodów z budynków obejmie oprócz posiadanych już budynków także te nowo zakupione i oddane w najem, dzierżawę lub leasing.
W przypadku sprzedaży budynku wynajmowanego jeszcze za miesiąc zbycia podatnik odprowadzi podatek. Ta sama sytuacja będzie miała miejsce, jeżeli podatnik odda budynek w użytkowanie na podstawie umowy leasingu, tzn. począwszy od miesiąca oddania budynku podatnika rozliczy już podatek od przychodów z budynku.
Jeżeli podatnik odda budynek w najem, dzierżawę, leasing tylko w części, wówczas nie będzie zobligowany do rozliczenia podatku, jeśli ta część będzie stanowić poniżej 5% w całkowitej powierzchni użytkowej.
Podatek od przychodów z budynku będzie płatny do 20 dnia miesiąca następnego po miesiącu rozliczeniowym. Ponadto podatnik ma możliwość odliczenia zapłaconego podatku od zaliczek na podatek dochodowy. Jeżeli nie zrobi tego w ciągu roku będzie mógł jeszcze tego dokonać w zeznaniu rocznym.
Zeznanie roczne złożone po terminie a możliwość wyboru trybu rozliczenia
W zeszłym roku, (2018) jeżeli zeznanie roczne za 2017r. rozliczane w trybie:
- małżonków pozostających małżeństwem i we wspólnocie majątkowej przez cały rok,
- osoby samotnie wychowującej dziecko,
– zostało złożone po terminie, wówczas podatnicy nie mogli skorzystać z preferencyjnych ww. typów rozliczeń rocznych.
Od 2019r. zniknął ten warunek a zatem małżonkowie oraz osoby samotnie wychowujący dziecko, gdy złożą po terminie zeznanie roczne to mimo tego będą mogli wybrać w zależności od sytuacji albo wspólne rozlicznie z małżonkiem albo osoby samotnie wychowującej dziecko.
Wydłużenie okresu skorzystania z ulgi mieszkaniowej
Od 2019r. wydłużono podatnikom termin na skorzystanie z ulgi mieszkaniowej do 3 lat, która pozwala na zwolnienie z podatku dochodowego sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych, jeżeli podatnik właśnie w okresie 3 lat (licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiła sprzedaż) uzyskany przychód ze sprzedaży został wydatkowany w całości lub w części na własne cele mieszkaniowe.