Zwrot towaru a obowiązek wystawienia faktury korygującej

W toku prowadzonej działalności gospodarczej mogą wystąpić sytuacje w których po dostawie towarów ma miejsce ich zwrot. O ile sprzedaż towaru należy udokumentować fakturą VAT, o tyle w zakresie zwrotu towaru konieczne staje się wystawienie faktury korygującej.

Zwrot towaru na gruncie podatku VAT

Zgodnie z art. 29a ust. 10 pkt 2 ustawy VAT podstawę opodatkowania obniża się o wartość zwróconych towarów i opakowań. Dalej zauważmy, że zgodnie z art. 106j ust. 1 pkt 3 ustawy VAT w przypadku gdy po wystawieniu faktury dokonano zwrotu podatnikowi towarów i opakowań- podatnik wystawia fakturę korygującą.

W myśl art. 106j ust. 2 ustawy VAT faktura korygująca powinna zawierać:

  • numer kolejny oraz datę jej wystawienia;
  • dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:
  • nazwę (rodzaj) towaru lub usługi objętych korektą;
  • jeżeli korekta wpływa na zmianę podstawy opodatkowania lub kwoty podatku należnego – odpowiednio kwotę korekty podstawy opodatkowania lub kwotę korekty podatku należnego z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku i sprzedaży zwolnionej;
  • prawidłową treść korygowanych pozycji.

Dodatkowo faktura korygująca może zawierać:

  • wyrazy „FAKTURA KORYGUJĄCA” albo „KOREKTA”;
  • przyczynę korekty.

W świetle powyższego jeżeli po wystawieniu faktury wystąpią zdarzenia mające wpływ na treść wystawionej faktury lub okaże się, że wystawiona faktura zawiera błędy, podatnik, wystawia w takim przypadku fakturę korygującąFakturę korygującą wystawia się m.in. w razie gdy dokonano zwrotu podatnikowi towarów i opakowań. Sama przyczyna zwrotu nie została określona, a zatem może to obejmować wszelkie przypadki tj. zwrot w ramach reklamacji czy też zwrot na skutek odstąpienia od umowy.

WAŻNE

Korygowanie pierwotnie wystawionej faktury, z uwagi na otrzymany zwrot towaru, powinno nastąpić przez wystawienie przez sprzedawcę faktury korygującejFaktura korygująca wystawiana jest w celu podania właściwych, prawidłowych i zgodnych z rzeczywistością kwot i innych danych, decydujących o rzetelności wystawionego dokumentu.

Termin wystawienia faktury korygującej

Wskazać należy, że faktury korygujące można generalnie podzielić na te, które powodują zmniejszenie podstawy opodatkowania (tzw. faktury korygujące „in minus”) oraz te, które wywołują skutki odwrotne, tj. w wyniku ich wystawienia wartość podstawy opodatkowania ulega podwyższeniu (tzw. faktury korygujące „in plus”).

Z treści art. 106j ust. 2 ustawy VAT wynika, że elementem obowiązkowym faktury korygującej jest data jej wystawienia. Jednocześnie warto też zauważyć, że przepisy ustawy VAT nie regulują kwestii w jakim terminie faktura korygująca powinna zostać wystawiona.

Jak wskazał WSA w Opolu w wyroku z dnia 11.12.2019r., I SA/Op 407/19 co do zasady faktury korygujące powinny zostać wystawione niezwłocznie po ujawnieniu przyczyny korekty. W praktyce dochodzi jednak do sytuacji, że faktura zostaje wystawiona po dłuższym okresie czasu. W konsekwencji okres rozliczeniowy, w którym wystawiono fakturę korygującą nie jest tożsamy z okresem rozliczeniowym, w którym powstała przyczyna korekty.

Przez okres, w którym powstała przyczyna korekty, rozumieć należy okres, w którym doszło do zaistnienia faktycznego zdarzenia powodującego podwyższenie lub obniżenie ceny, przyznanie upustu z tytułu uznania reklamacji jakościowej, przyznanie bonusu, dokonanie zwrotu towaru oraz otrzymanie zwrotu części lub całości zaliczki.

WAŻNE

Choć przepisy ustawy VAT nie określają terminu wystawienia korekty faktury to jednak przyjmuje się, że taki dokument powinien zostać wystawiony niezwłocznie czyli zaraz po otrzymaniu zwrotu towaru. Przy czym przepisy nie wymagają aby w treści faktury korygującej wskazać daty otrzymania zwrotu towaru.

Możliwość wystawienia zbiorczej korekty

W sytuacji gdy dochodzi do zwrotu większej partii towarów pojawia się pytanie o możliwość wystawienia jednego dokumentu korygującego.

W tym zakresie wskażmy, że faktury korygujące są specyficznym rodzajem faktur, a celem ich wystawienia jest doprowadzenie faktury pierwotnej do stanu odpowiadającego rzeczywistości. Przepisy nie ograniczają możliwości wystawiania faktur zbiorczych.

Jak wskazał Dyrektor KIS w interpretacji z dnia 16.02.2022 r., nr 0114-KDIP4-2.4012.822.2021.2.WH w przypadku, w którym faktura zbiorcza spełnia wszystkie określone przepisami prawa wymagania, jej wystawienie jest dopuszczalne, o ile dokumentuje prawnie dopuszczalną zmianę podstawy opodatkowania. Co więcej, nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby w myśl wskazanych regulacji prawnych podatnik miał możliwość wystawienia faktury korygującej w stosunku do faktur dokumentujących dostawy w ramach okresu obejmującego np. kilka miesięcy. 

Jedna zbiorcza faktura korygująca może zatem dotyczyć kilku faktur wystawionych dla danego kontrahenta, jednakże z treści faktury korygującej musi wynikać, jaka faktura jest korygowana i w jakim dokładnie zapisie.

WAŻNE

Dopuszczalne jest dokonanie korekty faktur dotyczących danego kontrahenta jednym dokumentem odnoszącym się do wystawionych wcześniej w okresie rozliczeniowym faktur (zbiorczą fakturą korygującą).

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że okoliczność faktyczna w postaci zwrotu towaru obliguje sprzedawcę do wystawienia faktury korygującej. Przepisy nie ustalają terminu wystawienia faktury jednakże z orzeczeń sądowych wynika, że korekta powinna być wystawiona niezwłocznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *