Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym w pewnych przypadkach wyklucza prawo do ryczałtu. Wykonywanie czynności określonych w treści ustawy oznacza utratę prawa do opodatkowania działalności gospodarczej w tej formie, co wiążę się z koniecznością przejścia na zasady ogólne. W naszym dzisiejszym artykule zastanowimy się czy sprzedaż wyposażenia do kamperów wiąże się z utratą prawa do zryczałtowanej formy opodatkowanej.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych a działalność gospodarcza
Jak wynika z treści art. 9a ust. 1 ustawy PIT dochody osiągnięte przez podatników ze źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarczą są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzone na piśmie oświadczenie o zastosowaniu opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Wybór opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych warunkowany jest złożeniem stosownego oświadczenia. Jak wynika z treści art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego. Wskazane oświadczenie można złożyć również poprzez CEIDG.
WAŻNE
Wybór opodatkowania działalności w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych może okazać się korzystnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy osiągają niskie koszty podatkowe i jednocześnie są zainteresowani stosowaniem niższych stawek podatkowych.
Sprzedaż wyposażenia do kamperów a ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 3 lit f ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne uzyskiwanie w całości bądź w części przychodów z tytułu działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych wyklucza możliwość rozliczania się ryczałtem ewidencjonowanym.
Powyższy przepis jako jedną z przesłanek negatywnych uniemożliwiających korzystanie z opodatkowania w tej formie wymienia działalność w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych, bez odnoszenia się do konkretnych symboli PKWiU. Zatem wyłączeniu z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych podlega sprzedaż całej grupy wyrobów mieszczących się w kategorii towarów (wyrobów) określonych pod pojęciem „części i akcesoria do pojazdów mechanicznych”.
Przez działalność usługową w zakresie handlu, zgodnie z treścią art. 4 ust. 1 pkt 3 cytowanej ustawy, należy rozumieć – sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników.
Natomiast art. 4 ust. 1 pkt 5 lit. a ww. ustawy definiuje towary handlowe jako towary (wyroby) zakupione w celu dalszej odprzedaży, w stanie nieprzetworzonym.
Przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym nie definiują użytych w art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. f tej ustawy pojęć – „części i akcesoria do pojazdów mechanicznych”. Dlatego zasadne jest powołanie się na znaczenie językowe tychże pojęć.
Zgodnie z treścią słownika języka polskiego:
- akcesoria – to dodatkowe, uzupełniające, mniej ważne części czegoś, dodatkowe składniki, wyposażenie potrzebne do wykorzystania czegoś;
- część – to element jakiejś całości, fragment czegoś dający się wydzielić lub wydzielony, jakaś ilość spośród takich samych elementów tworzących całość, odcinek, kawałek czegoś, ułamek, cząstka, samodzielny przedmiot mogący (wraz z innymi) wejść w skład większej całości.
Należy zatem wskazać, że pojęcie „część” oznacza przedmiot stanowiący jakiś dający się samodzielnie wyodrębnić element większej całości; część zapasowa, zamienna, element, którym można w maszynie zastąpić element zepsuty, zużyty. Natomiast pojęcie „akcesoria” oznacza dodatkowe składniki wyposażenia czegoś; rzeczy albo szczegóły czegoś niepodstawowe, choć ważne; dodatki do czegoś.
Oprócz tego konieczne staje się wyjaśnienie pojęcia „pojazd mechaniczny” oraz określenie czy w tym zakresie mieści się kamper. Tutaj również konieczne będzie sięgnięcie do językowej wykładni przepisu. Zgodnie ze słownikiem PWN -pojazd mechaniczny – jest to pojazd wyposażony w silnik, zdolny do samodzielnego poruszania się po trasach lądowych (np. po torach kol., drogach publicznych); rozróżnia się pojazdy mechaniczne szynowe oraz bezszynowe pojazdy drogowe; do pojazdów mechanicznych bezszynowych należą: samochody (w tym autobusy), trolejbusy, ciągniki, motocykle i pojazdy specjalne (np. czołgi, działa samobieżne, ratraki);
Na podstawie znaczeń przypisywanych w „Słowniku Języka Polskiego PWN” poszczególnym wyrazom możemy wskazać że:
- „pojazd” – to urządzenie do transportu lądowego, przystosowane do poruszania się na kołach, gąsienicach, płozach, po szynach, po drodze, bezpośrednio po gruncie;
- „mechaniczny” – czyli będący mechanizmem, związany z mechanizmem, powstały na zasadzie prawa mechaniki;
- „mechanizm” – to zespół współpracujących ze sobą części składowych maszyny lub przyrządu spełniających określone zadania, np. przenoszenie ruchu.
Zatem, zgodnie z przytoczonymi powyżej definicjami słownikowymi, pojazd mechaniczny to pojazd wyposażony w silnik, zdolny do samodzielnego poruszania się po trasach lądowych. W związku z powyższym stwierdzić należy, że kampery spełniają powyższe kryterium ponieważ służą one do przemieszczania się.
Dalej wskażmy, że choć wyposażenie kamperów (np. małe RTV i AGD) nie mieści się w pojęciu części do pojazdów mechanicznych (bowiem nie są to elementy niezbędne do sprawnego działania i funkcjonowania pojazdu mechanicznego) to jednak można im przypisać cechę akcesoriów do pojazdów mechanicznych.
WAŻNE
Przedsiębiorcy zajmujący się działalnością w zakresie handlu wyposażeniem do pojazdów typu kamper muszą mieć na uwadze, że tego rodzaju działanie może powodować utratę prawa do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Podsumowując powyższe należy wskazać, że działalność w zakresie sprzedaży wyposażenia do kamperów wiąże się z ryzykiem utraty preferencyjnej formy opodatkowania jaką jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Zgodnie z wykładnią językową tego rodzaju działalność może zostać zakwalifikowana przez organy podatkowe jako handel akcesoriami do pojazdów mechanicznych.